طراحی وب سایت | طراحی سایت | شرکت طراحی وب سایت پروگ پارس

طراحی وب سایت واکنش گرا

با توجه به اینکه امروزه فروش موبایل بیشتر از کامپیوترهای رومیزی میباشد ، قطعا خود شما نیز اکثر مواقع با موبایل و یا تبلت خود طراحی سایت های مختلفی را مشاهده میکنید. در آن لحظه آنچه که شما را خوشحال میکند مشاهده یک وب سایت واکنش گرا از سایت موردنظر خود میباشد !

زیرا در چنین وب سایت هایی به راحتی قسمت های موردنظر خود را خواهید یافت و نیازی به زوم کردن و گم شدن اطلاعات نیست.

این حالت از نمایش وب سایت تفاوت هایی با نمایش آن در نمایشگرهای عادی دارد مثلا اندازه صفحه یا Screen-size مانیتور ها بایکدیگر تفاوت دارد و اینکه در چنین صفحاتی به جای کلیک کردن از لمس صفحه برای انتخاب استفاده میکنیم وبسیاری از حالتهای مختلف دیگر که وجود دارد.

ضمن اینکه این تکنولوژی کمک شایانی به SEO (بهینه سازی و رتبه بندی در گوگل) وب سایت شما خواهد کرد.

اصلا واکنش گرا بودن یک وب سایت به چه معنی میباشد؟

طراحی وب سایت واکنش گرا که با نام Responsive Web Design (RWD)  معرفی میشود ، حالتی از وب سایت برای نمایش اجزای صفحه میباشد بطوریکه در موبایل و تبلت نیز به راحتی بتوانیم در فضای وب سایت حرکت کنیم. یعنی صفحه وب سایت ما اسکرول عمودی و یاا افقی نداشته باشد و اجزای وب سایت متناسب با سایز دستگاه تغییر کند.

داشتن یک وب سایت واکنش گر از مزایای ویژه ای برخوردار است که عبارت است از:

 1.منعطف بودن وب سایت

چینش برخی از قسمت های وب سایت بسته به سایز صفحه نمایشگر تغییر میکند . مثلا در کامپیوترها و لپ تاپ ها ممکن است منوی سایت بصورت افقی نمایش داده شود اما این امکان در موبایل و تبلت به دلیل کمبود فضا وجود ندارد و منو به شکل عمودی در صفحه درمی آید.

 2.وب سایتهای ریسپانسیو و واکنش گرا مورد توصیه گوگل میباشد

توصیه های گوگل برای بسیاری از شرکتها در سطح جهان مهم میباشد. او پیشنهاد میکند که تمام وب سایتها به حالت ریسپانسیو یا همان واکنش گرا طراحی شوند تا یک وب سایت به جای داشتن چند آدرس یک آدرس یا url برای تمام نمایشگرها داشته باشد.در این صورت امکان اشتراک گذاری وب سایت توسط کاربران از موبایل به کامپیوترها به راحتی وجود دارد.

 3.مقرون به صرفه بودن

صرفه جویی در وقت و هزینه از مزیت چنین وب سایتهایی میباشد. چون مدیر وب سایت دیگر مجبور نیست تغییرات محتوا را در سه وب سایت انجام دهد و آن را فقط در نسخه اصلی وب سایت که یک url دارد تغییر میدهد.

 4.رضایت کاربر

اینکه کاربر از وب سایت شما به راحتی در موبایل یا تبلت خود دیدن کند و صفحه اسکرول نخورد و نیازی به زوم نداشته باشد از عواملی است که کاربر وقت بیشتری را در وب سایت شما سپری کند.