طراحی وب سایت | طراحی سایت | شرکت طراحی وب سایت پروگ پارس

آشنایی با بخش Structured Data در گوگل وبمستر تولز – بخش پنجم

Structured Data در گوگل وبمستر تولز
Structured Data در گوگل وبمستر تولز

 

Structured Data در گوگل وبمستر تولز

اگر گوگل متوجه کد نشانه گذاری در سایت شما شود می تواند آنها را به rich snippets سایت شما اضافه کند.برای مثال rich snippets یک رستوران می تواند میانگینی از تعداد بازدیدکنندگان و یا رنج قیمت ها باشد.شما برای اضافه کردن این کدهای نشانه گذاری می توانید از فرمتهای schema.org مثل Microdata و RDFویا شیوه های دیگر مثل Microformats. استفاده کنید.همچنین می توانید از Data Highlighter گوگل وبمستر نیز استفاده کنید.صفحه ی Structured Data در گوگل وبمستر به شما اطلاعاتی راجب دستورالعمل های ساخت یافته که گوگل قادربه کشف آن در سایت شما است ، می دهد.و همچنین پیام های خطایی در صفحه نشانه گذاری که مانع از نمایش rich snippet سایت شما می شود را نمایش می دهد.

ورود به صفحه ی Structured Data در گوگل وبمستر

 1. درصفحه ی اصلی گوگل وبمستر  بر روی سایت مورد نظر خود کلیک کنید.
 2. در پنل مدیریت روی Search Appearance کلیک کنید
 3. وارد بخش Structured Data شوید.
 4. صفحه ی Structured Data هرنوع از اطلاعات ساخت یافته که در سایت شما یافته شده است را نمایش می دهد.

Structured Data برای هرکدام از اطلاعات ساخت یافته موارد زیر را لیست می کند

 1.  تعداد آدرس های url روی سایت که شامل اطلاعات ساخت یافته اند
 2. تعداد کل اطلاعات ساخت یافته روی سایت
 3. تعداد خطا هایی که اطلاعات ساخت یافته دارند.
 4. انواع داده های ساخت یافته با بیشترین میزان خطا در ابتدای لیست فهرست می شود.بنابراین می توانید ابتدا آنها را تصحیح کنید.

اگر شما از microformats, microdata,ویا RDFaبرای اضافه کردن اطلاعات ساخت یافته در یک صفحه استفاده می کنید که در صفحه ی Structured Data لیست نشده است از ابزار Structured Data Testing Tool برای بررسی اینکه آیا گوگل قادر به دسترسی و فهم محتوای ساخت یافته ی مورد نظر است استفاده کنید.

مراحل شناخت و تصحیح خطاهای کد نشانه گذاری

 1.  بررسی کنید کدام یک از اطلاعات ساخت یافته دارای خطا اند:شما می توانید هر نوع از اطلاعات سایت خود را در جدول ببینید، برای کمک در الویت بندی شما، یک پیش طبقه بندی وجود دارد که آیتم های دارای بیشترین خطا در صدر جدول قرار می گیرند.در این بخش عبارت ““item اشاره به تگ های html موجود در source کد صفحه دارد.برای مثال اگر شما اطلاعات یک فیلم با 3000 آیتم خطا دار و اطلاعات مورد دیگری با 42 آیتم خطا دارید.فیلم مورد خوبی برای شروع تصحیح خطا ها است.
 2.  روی هرکدام از اطلاعات ساخت یافته داخل جدول کلیک کنید تا با جزئیات بیشتری از اطلاعات هر آیتم را مشاهده کنید.Structured Data ، هزاران آدرس url همراه با تعداد آیتم های خطا دار را به شما نمایش می دهد.شما می توانید روی هرکدام از آدرس های url کلیک کنید تا کد نشانه گذاری یافت شده در آن شامل نوع آیتم و ویژگی های آن را مشاهده کنید.

چگونه از نمودار  structured data  استفاده می شود ؟

همانطور که در تصویر  زیر مشاهده می کنید، برای نوع داده ی hentry در 314 صفحه از سایت مورد نظر،  325 عدد از این نوع کد  نشانه گذاری hentry یافت  شده که 297 عدد از این کدها  دارای خطا است.

Structured Data در گوگل وبمستر تولز
Structured Data در گوگل وبمستر تولز

دو نوع خطا در  اطلاعات ساخت یافته وجود دارد

 • فیلدهای جا افتاده :برای مثال در rich snippet مربوط به یک حادثه،مکان جغرافیایی و ایفا کننده آن علامت گذاری شده است اما تاریخ آن ذکر نشده است.
 • رتبه ی جا افتاده:برای مثال میانگین امتیاز یک محصول 5 بوده است اما بهترین و بدترین رتبه نشانه گذاری نشده است

3.کد نشانه گذاری را در سایت خود تصحیح کنید.طرز حل مشکل در کدهای نشانه گذاری بستگی به نحوه ی اجرای کد نشانه گذاری در سایت شما دارد.برای مثال مشکلات موجود در کدنشانه گذاری می تواند به علت تنظیمات سیستم مدیریت محتوای شما باشد.

4. تایید کنید که کد نشانه گذاری بروز شده صحیح است:درابزار Structured Data Testing آدرس url و یا کد html صفحه ی شامل کدنشانه گذاری را وارد کنید.حتی اگر ابزار Structured Data Testing هیچ خطایی را نشان ندهد زمان می برد تا صفحه مجددا توسط ربات های گوگل بررسی شود و تغییرات را در Structured Data dashboard نمایشداده شود.

نظر دهید