طراحی وب سایت | طراحی سایت | شرکت طراحی وب سایت پروگ پارس

وب سایت و طراحی سایت | جلسه اول

وب سایت و طراحی سایت ، وب چیست؟ مفهوم و تاریخچه وب

واژه وب سایت امروزه به صفحات اینترنتی گفته می شود که با مرورگرهای اینترنتی قابل مشاهده هستند و به مجموعه ای از وب سایت ها و  هرچیزی که مربوط به آنها است وب گفته می شود.

بسیاری هنور مفهوم ” www ”  و تاریخچه این سه حرف را نمی دانند. “WWW” مخفف عبارت World Wide Web می باشد. که با عنوان W3 هم شناخته می شود  وب ( Web )به معنی تار و World Wide به معنی گستره جهانی است. و در کل این سه کلمه در کنار هم مفهوم تار جهانی یا تار گستر جهانی را می دهند. اشاره دارد به تاری که کل جهان را احاطه کرده باشد.

1958 : آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته (ARPA) با ابتکار عمل رئیس جمهور امریکا دوایت داییزنهاور را تأسیس کرده است.

1961: اصل انتقال داده ها در بخش های کوچک یا بسته ، ظاهر می شود. این اصل انتقال داده ها را در یک شبکه کامپیوتری ساده تر می کند.

1965: اولین شبکه کامپیوتری گسترده توسط Lawrence G. roberts انجام شد که این شبکه ، اتصال بین دو کامپیوتر با یک خط تلفن واقع در ماساچوست و کالیفرنیا برقرار شد

1969:ARPA شبکه کامپیوتری ARPANET را راه اندازی می کند

1971 : سیستم پست الکترونیکی توسعه یافته است

1974: کلمه “اینترنت”، عبارتی از اینترنت، برای اولین بار استفاده می شود

 

پیشنهاد تارنمای وب (وب سایت ) و پروژه وب نخستین بار در سال 1990 توسط Tim Berners-Lee با همکاری رابرت کارلیاو ارائه شد. وی طرح شبکه ای را مطرح کرد که صفحات متنی بتوانند بصورت یک طرفه توسط بازدیدکننده و یک نرم افزار ” مرورگر  ” مشاهده شوند. وی پیشنهاد کرد که صفحات بتوانند به یکدیگر مرتبط شوند و از طریق یک آدرس هر کس بتواند مقالاتی بنویسد که در نهایت از طریق لینک های ارتباطی شخصی از یک طرف جهان بتواند به منبعی در سوی دیگر دسترسی داشته باشد. در این طرح از صفحات فقط قابل خواندنی صحبت شد که خواننده بصورت یکطرفه آنهارا ببیند و در صورت تغییرات بصورت اتوماتیک به وی اطلاع داده شود. یعنی چیزی که امروز به عنوان RSS همه گیر شده است.

اولین سایت در سال 1991 طراحی شد

 

1976 : اترنت، اولین شبکه محلی توسعه یافته است

1982 : TCP، Ip زبان ارتباطی اولیه یا پورتال از اینترنت ایجاد شده است

1991 : تکنولوژی اسناد ابرمتن، به نام وب جهان گستر، توسعه یافته است. اولین ویروس های کامپیوتری که از طریق اینترنت توزیع می شوند ظاهر می شوند

1993 : اولین مرورگر اینترنت و موتور جستجوی اولیه ایجاد شده است. اولین پخش رادیویی از طریق اینترنت انجام شد

1994 : اولین فروشگاه های آنلاین، بانک های مجازی و آگهی های تبلیغاتی ظاهر می شوند

1999 : فستیوال تلاش می کند سانسور را بر روی اینترنت اعمال کند، توسط چندین حساب کاربری ساخته شده است. فرمت mp3 به نظر می رسد

 

اولین صفحه وب دنیا را که شامل چند پاراگراف و یک لینک به ایمیل خودش به صورت mailto  را ایجاد کرد. بعد از این اختراع، خیلی ها از وب استقبال کردند و وب روز به روز پیشرفت کرد. آدرس اولین وب سایت دنیا که هنوز هم موجود است :  http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html

 

 

پروژه برنرز لی اساس شبکه اینترنت امروزی شد و سه اساس مهم در وب که عبارتند از:

1- آدرس اختصاصی شناسایی منبع صفحات یا URL

2- انشار متون بوسیله تگ ها یا HTML

3- پروتکل ارسال صفحات وب HTTP

این اصول همچنان در تکنیک های طراحی سایت بکار می رود.پایه ای که برنز لی بنا نهاد به سرعت گسترش یافت و خیلی زود پروژه جهانی اینترنت به تحقق پیوست. امروزه میلیون ها آدرس وب در هزاران سرور جهان ثبت شده اند. سایت هایی که طبق پایه نظریه برنز به یکدیگر لینک هستند و همچنین از تکنولوژی وی یعنی تگ گذاری متون یا HTML بهره می برند. شبکه ای که به درستی مانند تار به یکدیگر تنیده شده و سراسر گستره جهان را در بر گرفته است.

امروزه گرچه عبارت www به عنوان پیشوند آدرس سایت ها پذیرفته شده است اما دیگر از نظر تکنیکی الزامی نیست. اما عادت دیرینه شبکه وب استفاده از این پسوند که به زیر دامنه مبدل گشته است را مرسوم ساخته است.

 

وب سایت چیست ؟

وب سایت اصطلاحا به مکانی در اینترنت گفته می شود که یک صفحه یا تعداد بیشتری از صفحات را در خود جا داده است. به بیان دیگر به مجموعه ای از صفحات در اینترنت که متعلق به مکان خاصی هستند، اصطلاحا وب سایت گفته می شود. محتویات وب سایت ها عموما بر روی کامپیوتری به نام سرور قرار دارد و مجموعه ای از سرورها، شبکه جهانی وب را تشکیل می دهند. هر سرور می تواند یک یا تعداد بیشتری از سایت ها را درون خود جای دهد.

 

وب ۱٫۰

در سال ۱۹۹۸ ارائه شدن گوگل با پیشنهاد الگوریتم جدید ، بواسطه سادگی و توانایی خود در جستجو در اینترنت ، بهبودی و پیشرفت قابل توجهی برای وب بود. موتور جستجوی گوگل انتظارات مصرف کنندگان را که به دنبال پیدا کردن اطلاعات، محصولات و سرویس‌ها و دیگر مردم بودند را بالا برد. همچنین گوگل سطح پذیرش راهبرد تجارت پیچیده‌تر و برنامه فروش آنلاین برای شرکت‌ها را ارتقاء داد (با این بهانه) که بتوانند رتبه خود را در گوگل بیشتر کنند (تا در اولین نتایج جستجوی گوگل قرار گیرند).این کار

گوگل انقلاب جدیدی در بوجود آمدن کسب و کارهای آنلاین (حاضر در همه جا و همه وقت) و مدلهای جدید تبلیغات و همچنین بازارهای جدید را باعث شد.

و این اتفاقات ما را به وب ۲٫۰ رساند.

 

وب ۲٫۰

در حالی که تجارت‌ها و کسب و کارها داشتند از روش‌های قبل به روشهای جدید وب مهاجرت می‌کردند یک نسل جدیدی از کاربران و برنامه نویسان وب شروع به همکاری فعالی کردند. در سال ۲۰۰۴ تیم آوریلی وب ۲٫۰ را با عنوان انقلاب تجارت در صنعت کامپیوتر بوسیله مهاجرت به روی بستر وب” را (به جهان) معرفی کرد.

اصل قضیه وب ۲٫۰ این است که کاربرانی مثل خود مصرف کنندگان محتویات را ایجاد می‌کنند ؛

به این ترتیب اطلاعات خیلی پویاتر از اطلاعات در وب ۱٫۰ می‌باشد.

اجتماع ویکی‌پدیا مفهوم”همکاری و خرد جمعی”  جوامع مردمی وب ۲٫۰ را ارتقاء داد. ویکی‌پدیا ، وب ۲٫۰ را اینگونه تعریف می‌کند: « روند استفاده از وب  (www) و تکنولوژی‌ها و طراحی‌های آن که هدفش رسیدن به افزایش خلاقیت، اشتراک گذاشتن اطلاعات و مهمتر از همه همکاری کاربران است » این تعریف ویکی از دیدگاه اصلی تیم برنرزلی نسبت به تعریف وب که در آن همکاری واقعی و تعاملی و ارتباطات جهانی و اشتراک گذاری اطلاعات بود، جامعتر است. شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک، لینکدال ان، پاسادو، ببو، اورکات و مای اسپیس راه تعامل مردم در وب را هموار ساختند. تجار با توجه به این شبکه‌های اجتماعی و جنبه‌های همکاری‌های درون وب نظرشان را به راههای ایجاد بستر استفاده واقعی و ابزاری توسط شرکتهایشان و مصرف کنندگانشان معطوف ساختند.

یوتیوب خیلی خوب به تعریف همکاری اجتماعات در وب ۲٫۰ کمک کرد. در آوریل ۲۰۰۸ موتور جستجوی یوتیوب ۸۰ میلیون پاسخ ارائه کرده که حدود ۴ میلیون از آنها کانالهای ایجاد شده توسط کاربران است.

چیزهای شگفت‌انگیزی در اینترنت اتفاق افتاده‌است. به هر حال در موارد متعددی وب ۲٫۰ باز هم بصورت محدوده بسته‌ای (به حساب می‌آید)، که در آن معمولاً پیوند دادن‌ها داخل آن (برای نگه داشتن مصرف کنندگان و مشتریان) ساده نیست و هنوز در خارج از سایت مربوطه یا بین چند سایت مختلف باید صورت گیرد و بعضی اوقات نیر استفاده اختصاصی از راه حلها و ضمیه‌های بعد مانع همکاری و ارتباط می‌شود.

وب ۳٫۰

حول بعدی در وب ارتباط سخت‌افزار (مثل موبایل، لپ‌تاپ، و سایر دستگاههای سخت‌افزاری) به اینترنت بود. راه جدیدی برای یکپارچه سازی و هموار کردن راههای بدست آوردن اطلاعات و دید جدیدی که قبلاً اصلاً امکان‌پذیر نبود؛ و راه جدیدی برای ارتباط به اینترنت از طریق دستگهای متنوعی که قابلیت و توانایی پیداکردن و تجزیه و تحلیل و شسته رفته کردن اطلاعات را دارند.

 

کنسرسیوم وب جهانگستر (w3c)تکنولوژی‌های جدیدی را برای به وقوع پیوستن وب ۳٫۰ استاندارد سازی کرد؛ که شامل عناوین: وب مفهومی، ویدئو روی وب، وب سیار و همراه و وب در همه جا و تمام شرایط می‌باشند.

 

تفاوت وب با سایت در چیست ؟

وب ، به فضای آنلاین متشکل از میلیون ها ، بلکه میلیاردها سایت اینترنتی گفته می شود. بنا به تعریفی دیگر به مجموعه سایت های اینترنتی مختلف ، که در سراسر دنیا و به زبان های گوناگون و به منظور ساماندهی موضوعات و خدمات مختلف ایجاد شده اند ،  وب  گفته می شود. وب بستری از به هم پیوستن شبکه های کامپیوتری مختلف به منظور به اشتراک گذاری محتوا می باشد ، اما وب سایت یا سایت ، یکی از واحدهای کوچک تشکیل دهنده این رسانه جهانی ( وب ) است. در حقیقت ، به بستر یا رسانه ای که وب سایت های اینترنتی بر روی آن قرار گرفته اند وب گفته می شود. در مقام مثل : وب سایت یا سایت های اینترنتی ، مانند شبکه های تلویزیونی مختلف می باشند ، در حالی که وب ، همانند صدا و سیما یا ماهواره هاست که تعداد زیادی شبکه را همزمان پخش و منتشر می نماید.

طراحی وب سایت چیست؟

در ابتدا سایتهای وب با کُدهای «HTML>» نوشته می‌شدند. «HTML>» زبانی می باشد که از زبان XML مشتق شده است. به این معنی که می توان گفت HTML نوع بخصوصی از زبان XML می باشد. XML زبانی است که سنگ بنای آن، تگ می باشد. تگ، همانند پرانتزی می باشد که می توان آن را باز کرد، درون آن چیزی قرار داد و سپس آن را بست. این تگها، می توانند هر اسمی داشته باشند و زبان XML آزادی کاملی را در این خصوص به شما داده است. اولین و مهمترین بخش HTML هایپر لینک ها بودند که باعث پیوند به صفحات دیگر می شوند. با پیشرفت وب ، زبان HTML، پیچیده تر و انعطاف پذیرتر شد. ابزاری مانند جدول برای نمایش نمودارهای داده‌ای و چیدمان های پنهان در صفحه‌های وب قرار گرفتند ، گرافیک سایت ها روز به روز قوی تر شدند. همینطور ورود تصاویر متحرک به وب آغاز شد.

بنابراین طراحان وب باید یک هنرمند نیز بودند و گاهی باید نقش یک طراح انیمیشن را ایفا می کردند. نرم افزارهایی مثل فرانت پیج از سری برنامه های ماکروسافت  ، Gif Animator هم که در آن زمان خیلی ساده تر بودند به کمک طراحان وب آمدند.

طراحی وب سایت یک روند برای ایجاد یک وب سایت می باشد که معمولا این روند دارای پروس های مختلفی می باشد ، بعضی از شرکت ها دارای روند های بیشتر و بعضی دیگر دارای روند های کمتری برای طراحی سایت باشد اما آن چیزی که مشخص می باشد این است که این روند دارای فرآیند های مختلفی می باشد و بستگی به نوع فعالیت شما ( خدمات ، فروشگاه اینترنتی ، سایت خبری و…) که شما باید برای رسیدن به هدفتان این روند ها را دنبال نمایید ،  هدف از طراحی سایت ایجاد یک بستر در اینترنت می باشد که  این بستر دارای پیج های مختلفی می باشد و به  شما این امکان را می دهد تا بتوانید اطلاعات خود را در داخل این صفات قرار دهید و با استفاده از آن وب سایت و خدمات خود را به دیگران نمایش دهید. متن، تصاویر، فایل های صوتی و تصویری و المان های برنامه نویسی، توسط طراحی سایت برای تولید صفحه ای قابل رویت در مرورگر، فرمت دهی و چیدمان می شوند.

 

 

طراحان سایت برای ساخت صفحاتی که بتوانند توسط مرورگرها خوانده شوند ، از زبان های نشانه ای که اکثرا برای ایجاد ساختار از HTML و برای نمایش و زیباسازی از CSS استفاده می کنند ، در دنیای Web 2.0، زبان های برنامه نویسی دیگر نظیر جاوا اسکریپت، Ruby on Rails، PHP، ASP.net و Perl برای ساخت صفحات سایت ها استفاده می شوند تا تعامل کاربر با سایت بوجود آید.

روند طراحی سایت شامل، مفهوم سازی، طرح ریزی، پیش تولید، تحقیق، تبلیغات، و همچنین مدیریت فایل های صوتی، تصویری و دیگر فایل های چند رسانه ای مورد استفاده در صفحات سایت می باشد. این کار می تواند توسط طراح، یا گروهی از طراحان با وظیفه ای مشخص، صورت گیرد. سایت می تواند شامل صفحه اصلی (index) و نیز بخش های متفاوت دیگری باشد که هرکدام برای هدف خاصی گرد هم آمده اند. صفحه اصلی سایت در مورد هدف اصلی سایت و همچنین بروز رسانی های روزانه آن صحبت می کند که می تواند شامل لینکی باشد که کاربران را به بخش های سایت مربوطه هدایت می کند.

وب سایت و طراحی سایت ، سایت ها بر اساس کاربرد و نوع برنامه نویسی به چند دسته تقسیم می شوند :

سایت استاتیک یا ثابت(Static Website):

در وب سایت و طراحی سایت و طراحی پرتال این سایت ها یک بار طراحی شده و اطلاعات مورد نیاز در آنها قرار می گیرد و پس از آن برای تغییر نیاز به طراحی حرفه ای یا نیمه حرفه ای سایت است. زبان برنامه نویسی اینگونه از سایت ها در بیشتر موارد HTML و Java Script هستند که در نوع توسعه یافته تر می توان از CSS نیز بهره برد.
از آنجا که در طراحی سایت و طراحی پرتال از حجم کمتری ازکد در طراحی سایت های استاتیک استفاده می‌شود، سرعت بارگذاری (Loading) بالایی دارا می باشند.

اما از طرفی ممکن نبودن ایجاد تغییرات توسط افراد عادی سبب می‌شود تا امکان بروز رسانی سایت توسط صاحبان و مدیران سایت نباشد.
سایت های استاتیک در طراحی سایت و طراحی پرتال برای شرکت ها، سازمان ها و افرادی مناسب است که حداکثر یک یا دو بار در سال نیاز به تغییر در محتوای سایت دارند.

سایت دینامیک یا پویا (Dynamic Website):

در طراحی سایت و طراحی پرتال افراد عادی که دسترسی به سیستم مدیریت محتوای سایت را داشته باشند،می توانند محتوای سایت های دینامیک را بعد از طراحی تغییر دهند. زبان برنامه نویسی وب سایت های پویا میتواند براساس نیاز متفاوت باشد اما عمدتا” از زبان های برنامه نویسی ASP ASP.Net ، PHP، CSS، Silver light و یا Ajax استفاده می‌شود.
در طراحی سایت و طراحی پرتال این گونه از سایت ها در ابتدا اسکلت سایت توسط طراح ایجاد و سپس محتوا توسط مدیران سایتها بارها تغییر می‌کند . از این رو طراح در طراحی سایت و طراحی پرتال نسبت به موقعیت و اندازه ی دقیق متن ها و تصاویر و سایر فایل هایی که بعدا” توسط مدیران سایت ها تغییر می‌کند اطلاعی ندارد بنابر این همه حالات را در نظر می گیرد و این کار سبب می‌شودکه تاحدودی از گرافیک و جلوه ی سایت کاسته شود.
یکی از مزیت های سایت های دینامیک این است که محدودیتی برای ایجاد، تغییر یا حذف مطالب، تصاویر و صفحات و… وجود ندارد.

سایت دارای سیستم مدیریت محتوا ( Content Management System Website):

در وب سایت و طراحی سایت و طراحی پرتال این سایت ها که در اصطلاح به CMS ) Content Management System ) مشهورند، وب سایت هایی از نوع سایت های دینامیک یا پرتال ها هستند که توسط طراحان حرفه ای و یا شرکتهای طراحی حرفه ای برای مصارف خاص ایجاد می شوند.
تمام خصوصیات مربوط به سایت های دینامیک در مورد سایتهای CMS صدق می کند.
از مزایای این سیستم ها نسبت به سایر سایت های دینامیک می توان به آماده و جامع بودن اشاره کرد، به طوری که اغلب اینگونه از سایتها در کمتر از سه روز کاری قابل نصب و استفاده هستند.
طراحی سایت های CMS در طراحی سایت و طراحی پرتال به مانند طراحی یک خط تولید است و طراح سعی در رعایت تمام اصول امنیتی، گرافیکی، رنکینگ موتور های جستجو و سایر موارد موثر می کند.

 

نظر دهید

سوالی دارید؟

● در تلگرام، پاسخگوی شما :)