طراحی وب سایت | طراحی سایت | شرکت طراحی وب سایت پروگ پارس

طراحی وب سایت و ۳ عامل افت بازدید و فروش پس از رشد اولیه

در این مقاله آموزشی به نکاتی بسیار کلیدی درباره رشد بازدید وب سایت می‌پردازیم و توضیح می‌دهیم چرا بسیاری از وب سایت ها پس از شروعی خوب طی ۶ ماه یا چند سال، دچار افت و سقوط می‌شوند. به ۳ عامل کلیدی اشاره می‌شود که می‌تواند باعث افت وب سایت شود.

طراحی وب سایت و ۳ عامل افت بازدید و فروش

  1. رها کردن دوران طلایی
  2. عدم رشد وب سایت همراه با افزایش مشتریان
  3. عدم توجه به بازاریابی پس از رشد اولیه

نکته اول : رها کردن دوران طلایی

رها کردن دوران طلایی وب سایت

اگر شما وب سایت فروشگاهی دارید که در آن محصولات خود را به صورت فیزیکی به فروش میرسانید و یا وب سایت خدماتی دارید که در آن خدمات طراحی وب سایت ارائه میدهید . دورانی را به خاطر آورید که اولین خریدار با وب سایت شما تماس گرفت . چقدر ذوق زده شدید ؟‌ چقدر سعی کردید که خدمات خوبی ارائه دهید ؟ قطعا تمام تلاش خود را در راستای جلب رضایت مشتری انجام دادید.

ولی حالا فرض کنید , چند سال گذشته و شما مشتریان زیادی را جذب کردید ! اگر حالا مشتری با سایت شما تماس بگیرد و  مشکلی را مطرح کند چه طور برخورد میکنید ؟

مسلما مثل روزهای اول برخورد نمیکنید ! چون این موضوع برای شما کاملا عادی شده و در حال حاظر مشتریان خاص خود را دارید . در نتیجه خیلی نگران این نیستید که خریدار یا مشتری موضوعی رو مطرح کند و شما نتوانید آن را انجام دهید چون به راحتی از آن مشتری گذشته و آن را کنار میگذارید. و همین دلیل باعث میشود که وب سایت شما مثل قدیم رشد نکند و بازدید خود را از دست بدهد.

حالا سعی کنید به عقب برگدید و دوران طلایی وب سایت خود را پیدا کرده و از خودتون بپرسید : در آن دوران طلایی چه کارهایی را حاظر بودم انجام بدهم و حالا حاظر نیستم انجام بدهم . چون وب سایت من موفق تر شده و نیازی به انجام دادن آن کارها نیست .

نتیجه و جمع بندی : اکثر وب سایت های خدماتی یا فروشگاهی در اوایل کارشان , کارهای بسیار ارزشمندی را انجام میدهند و تا جایی که میتوانند سعی مینمایند که رضایت مشتری را جلب نمایند. ولی به مرور زمان کم کم آن کار ها را کنار گذاشته و همین دلیل باعث میشود که وب سایت آن ها دچار افت بازدید و فروش شود.

همین حالا همراه با تیم و همکاران خود جمع شوید و بررسی نمایید که شیوه پاسخگویی و کارهایی که در سال های پیش برای مشتریان انجام میداد به چه گونه ای بود که در حال حاظر نیست.

نکته دوم : عدم رشد وب سایت همراه با افزایش مشتریان

عدم رشد وب سایت همراه با افزایش مشتریان
عدم رشد وب سایت همراه با افزایش مشتریان

 

یکی از دلایل مهم افت بازدید و فروش وب سایت این است که با زیاد شدن مشتریان , خود وب سایت رشدی نخواهد داشت .

به طور مثال : شما یک وب سایت خدماتی را در نظر بگیرید که به مشتریان خود خدمات طراحی وب سایت ارائه میدهد . در اوایل کار با توجه به اینکه مشتریان کم هستند زمان پاسخگویی در عرض ۵ دقیقه است . رسیدگی به مشکلات وب سایت مشتریان در کمترین زمان انجام میگردد و … .

حالا فرض کنید که تعداد مشتریان افزایش پیدا میکند و کم کم به جای پاسخگویی ۵ دقیقه ای مشتری باید ساعت ها منتظر بماند ! چرا ؟ چون دیگر با افزایش مشتریان اصلا امکان رسیدگی و پاسخگویی ۵ دقیقه ای به مشتریان امکان پذیر نخواهد بود ! و در نتیجه همین موضوع باعث میشود که تعداد مشتریان رشد کرده و کیفیت خدمات پایین بیاید و آن دسته از مشتریان منصرف میشوند و به رقیبان مراجعه میکنند.

نتیجه و جمع بندی : همیشه سعی کنید که پشت صحنه خدمات دهی وب سایت خود را طوری برنامه ریزی کنید که با افزایش مشتریان کیفیت خدمات پایین نیاید. به طور مثال اگر نیاز به تعداد نیروهای پاسخگویی بیشتری دارید آنها را به موقع استخدام نمایید که پاسخگوی مشتریان باشند.

عامل سوم : عدم توجه به بازاریابی پس از رشد اولیه

عدم توجه به بازاریابی پس از رشد اولیه
عدم توجه به بازاریابی پس از رشد اولیه

یک نکته بسیار عجیبی که وجود دارد این است که خیلی از وب سایت ها بعد از گذشت زمان و رشد اولیه و یافتن یکسری مشتریان دیگر فعالیت های بازاریابی مثل سئو ( SEO) و … را ادامه نمیدهند و آن ها را کنار میگذارند.

کلیه فعالیت های بازاریابی در راستای یافتن و مایل کردن افراد جدید برای خرید از وب سایت شما میباشد . ولی اکثر مدیران وب سایت ها بعد از پیدا کردن مشتریان این موضوع را کنار میگذارند و همین دلیل باعث میشود که وب سایت شما کم کم افت و سقوط کند.

نتیجه و جمع بندی : خیلی از مدیران وب سایت ها به علت جذب یکسری مشتریان و اینکه دیگر سرمان شلوغ است عملیات بازاریابی را کنار گذاشته و دیگر مثل قبل آن را جدی نمیگیرند. این موضوع مثل دوچرخه ای میماند که در یک سرازیری در حال حرکت است و در یکجایی بالاخره سرعتش کم میشود که مجداد با پا زدن حرکت میکند. این پا زدن همانند عملیات بازاریابی میباشد.

نظر دهید

سوالی دارید؟

● در تلگرام، پاسخگوی شما :)